• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/atillamert2005@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/ozelders2013@gmail.com

danışmanlık

                       VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI

      Anne ve babalar, hep çocukları çok ders çalışsın isterler. Ama başarı için önemli olan çok çalışmak değil verimli ve etkili çalışmaktır.Öğrenci ne kadar çok çalışırsa çalışsın iyi öğrenemiyorsa, aklında bir şey kalmıyorsa, sınavlarda istediği başarıyı elde edemiyorsa etkili olarak çalışmıyor demektir. Bazı öğrenciler az çalışmalarına rağmen verimli çalıştıkları için başarılı olurlar. 

                  OKUL BAŞARISI

Başarı kavramı herkes için farklı anlam taşır; kimi anne babalar için sınıf birincisi olmayı kimisi için teşekkür ya da takdir almayı kimisi için ise geçer not almayı ifade eder.Böyle değişi değerlendirmeler yapılabilmekle birlikte başarı, genel olarak çocuğun yaşına, düzeyine ve bulunduğu sınıfın özelliklerine göre belirlenmiş standartlara ulaşabilmesi, beklenen performansı göstermesi demektir.

            ÖĞRETMEN DANIŞMANLIK YAPABİLİR Mİ?

Öğretmen, öğrencilerine en iyi alışkanlıklar kazandırmak, görgüsünü ve bilgisini artırarak etkinlik alanını genişletmek, yetenek ve ilgilerini geliştirmek, iş olanakları ve meslekler hakkında bilgi vermek suretiyle yaptığı yardımlarla bir tür rehberlik yapmış olmaktadır.

            BAŞARMAK İSTİYORSAN BUNLARI YAPMALISIN

Çalışacağın masa cam kenarından uzak olsun. Gürültüden, sıcak ve soğuktan etkilenmemiş olursun. Seni hayal dünyasına götüren poster, resim v.b. şeyleri bir seneliğine duvarından sök. Çalışma masanda yemek yiyip, dergi okuma.O masayı sadece ders çalışmak için kullan. Çalışırken kullanacağın bütün malzemeleri yanına al. Zırt pırt kalkmamış olursun. Çalışabileceğim özel bir odam yok diye hayıflanmak yerine, evin en sessiz köşesine geç. Bir masa al ve hep orada çalış. Çalışırken dirsek ve kollarını yaslayabileceğin bir masa veya sehpa kullan. Sert bir zeminde, sırtını yaslayabilecek şekilde otur.Evdeki televizyondan uzak dur. Odanda TV ve bilgisayarın varsa biran önce onlardan kurtul. Telefon her çaldığında sen koşma. Ders çalışırken gelen telefonlara işim var veya çalışmam gerekiyor demekten çekinme. Unutmadan, eğer varsa cep telefonunu da çoktan kapatmışsındır herhalde! Haftada bir dışarı çıkmak elbet senin de hakkın. Ama dozunu kaçırmadan. Arkadaşlarımıza HAYIR demeyi becerebilmeliyiz.


Yorumlar - Yorum Yaz